מאות אלפי אנשים, תיירים וישראלים כאחד, מגיעים לבקר בחרמון מדי שנה ולהתענג על פסגתו המושלגת. כולם מבלי יוצא מהכלל חולפים בדרך על פניו של המושב הציורי נווה אטי"ב שלמרגלותיו אבל מעטים מאוד, באופן יחסי, עוצרים ללון בו כדי לטייל ולהנות משפע אטרקציות שסביבו – הרוב פשוט עושים את דרכם בחזרה הביתה.

אם זה לא מספיק, אז בבוא האביב מספר המספר הזה יורד אפילו עוד יותר – למרות שדווקא בתקופה הזו הגליל העליון נצבע בצבעים יפהפיים והופך לאטרקטיבי יותר מאי פעם.

אז מה יש לנווה אטי"ב כשאין שלג?

נכון, אפשר להגיד לאלו שמוותרים על נווה אטי"ב שההפסד בהחלט כולו שלהם, אבל אני לא חסיד גדול של הגישה הזו ובמקום זה מעדיף לספר מה יש לעשות באזור – ויש הרבה מאוד, במיוחד לאוהבי הטבע והעתיקות.

יהיה זה מקפח להשמיט את כל מסלולי ההליכה הרבים שנמצאים מרחק נסיעה קצרה ברכב מנווה אטי"ב, כולל נחלי הבניאס והדן המפורסמים שזורמים ממש כאן, ובכל זאת בחרתי להמליץ על נחל סער.

זהו נחל יפהפה, עם פריחה יפה ומרבדים ירוקים באביב המציצים מכל עבר, כך שהם מפצים בהחלט על העובדה שזהו נחל אכזב שרק בתקופה זו זורם.

את המסלול בנחל סער אפשר לעשות בשני אופנים, שניהם מתאימים למשפחות ויכולים להיעשות ברוגע יחסי שיאפשר ליהנות מכל הטבע הזה.

הראשון הוא מסלול הליכה מעגלי של כארבעה קילומטרים, המסתיים במפל סער, ואילו השני מוסיף עוד כשני קילומטרים של הליכה אל עבר מפל רסיסים, אטרקציה שווה בפני עצמה, אך דורשת השארה של רכב שימתין בסיום המסלול.

אוקיי, ומה חוץ מטבע?

אם תביטו טוב במהלך ההליכה במסלול תראו, בין היתר, גם את מבצר נמרוד, מצודה עתיקה הידועה גם בשמה העממי "קלעת סוביבה".

סביבה הוקם גן לאומי שאותו מתחזקת רשות הטבע והגנים, ומלבד היותו אתר ארכיאולוגי שילמד את הילדים שיעור קצר בהיסטוריה, וחוץ מהנופים המדהימים שניבטים מפסגת ההר עליו הוא יושב, ישנה אפשרות לסיור עששיות לאור ירח לילדים. זה אמנם בתשלום, אך הוא בטל בשישים אל מול החוויה שהילדים שלכם לא יפסיקו לספר עליה אחר כך לחברים.

עוד למרגלות החרמון תמצאו את אתר ההנצחה של סיירת אגוז, שמושב נווה אטי"ב קרוי על שם חבריה שנהרגו כאן בקרב. גם מי שלא שירת בגולני, או בכלל בצבא, יתרגש מול הגלעדים שנבנו לעשרות החללים.

ליחצו ותמצאו: אטרקציות לילדים

טיילנו וראינו - איפה ישנים ומה אוכלים באיזור נווה אטי"ב?

זה אולי ישמע מפתיע אבל ענף התיירות הוא המפרנס הרשמי של המושב נווה אטי"ב. בדיוק בגלל זה תמצאו בו אינספור צימרים, ואפילו מלון בוטיק אחד שכולם ככללם עוצבו כדי להעניק לבאי החרמון לינה איכותית. בדיוק כמו בעניין הנחלים, גם כאן יהיה זה עוול להמליץ על אחד מיני צימרים רבים.

רק אוסיף שעוד סיבה עיקרית להגיע לכאן דווקא עכשיו, טמונה בכך שמרבית הלנים כאן מגיעים לחרמון בדרך כלל, ולכן באביב יש כאן מעט יותר שקט ושלווה מבדרך כלל.

חוץ ממקומות נהדרים לישון בהם יש כאן גם כמה מסעדות המציעות אוכל משובח - אותו תוכלו למצוא בעיקר בשני מקומות מומלצים: במסעדת שרולה, שנמצאת בתוך "אחוזת מרום" ומציעה מגוון רחב של מאכלים ומנות גורמה – החל מארוחות בוקר, עבור בבשרים ודגים וכלה בסדנאות שוקולד או ערבי טעימות יין.

ואם דווקא בא לכם ללכת על משהו קליל יותר ופחות יוקרתי אז לכו לאכול ארוחה חלבית מול נופיו של מפל סהר בקפה של ברני, ותתענגו על כל ביס מהגבינה.