ילד, איפה זה מנחמיה?

כבר הרבה זמן שלא הייתי בכנרת. כל כך הרבה זמן שאני חושב שבפעם האחרונה שביקרתי אותה היא עוד הייתה מלאה. זה כנראה היה באמת מזמן, למרות שבתור ילד דווקא הלכתי הרבה פעמים לכנרת עם ההורים שלי וחברים שלהם.

זה היה אחד הטיולים האהובים עלי וצברתי הרבה זכרונות טובים משם, אבל כנראה שזה היה יותר בגלל החברה ופחות בגלל המקום כי כשהתבגרתי הקסם שלה פג וכאמור, כבר הרבה זמן שלא ביקרתי באזור.

מאז אותה פעם אחרונה, שלדעתי היתה אי שם בגיל 16, הספקתי לעבור המון ולצבור הרבה זכרונות אחרים. בין היתר גם התחתנתי ונולדו לי שני ילדים. ואיכשהו בכל פעם שחשבנו לצאת לחופשה משפחתית השם של הכנרת תמיד נדחק הצידה.

עד הפעם האחרונה, שהייתה בדיוק אחרי שהקטן חזר מהגן ושאל אותי "אבא, מה זה כנרת?" מתוך בושה עמוקה החלטתי שהפעם נוסעים לכנרת.

צימרים מומלצים ביישוב מנחמיה לחופשה משפחתית

מיד חיפשנו באינטרנט צימרים באזור הכנרת (מצחיק שבפעם האחרונה שנסעתי לשם עם חברים אז בכלל לא היה אינטרנט וחיפשנו באיזה מדריך מעופש, למעשה גם לא היו צימרים וישנו במעין חדרון שהוסב להיות יחידת אירוח).

החיפוש הזריז הוביל אותנו לאינספור קיבוצים, ולמרות ההתעקשות של אשתי שנלך על אירוח קיבוצי בשביל החוויה, אני העדפתי דווקא שלא. ככה נבחרה מושבת מנחמיה.

מנחמיה היא מושבה בבקעת הירדן, על הדרך שבין בית שאן לכנרת, ממש חמישה קילומטרים מהכנרת. מצד שני היא גם מאוד קרובה לבית שאן עם העתיקות שלה, ולסחנה ולגן גורו שהוא הרפתקה מדהימה בשביל ילדים – אבל אנחנו הגענו לכאן בשביל סיבה אחת: להכיר לילדים שלי את הכנרת.

אשתי התעקשה שבכל זאת אי אפשר להעביר חופשה שלמה בכנרת, וגם לא במנחמיה עצמה, למרות שהצימרים היו מהממים והייתה להם גם חצר רחבת ידיים שמבחינתם הם היו משתוללים בה 48 שעות ברציפות אם היה להם כוח.

שלא לדבר על הטלוויזיה בכבלים ששימשה בתור הפוגה ממשחקי הכדור. אז בתור פשרה הצעתי שניסע גם לבקר בכוכב הירדן. ככה לא צריכים להתרחק יותר מדי וגם הילדים יוכלו לקבל שיעור או שניים בהיסטוריה.

למי שלא מכיר (ואני לא הכרתי עד שחיפשתי אטרקציות לילדים ומה יש לעשות באזור מנחמיה בשביל שלא ישגעו אותנו) – כוכב הירדן זה גן לאומי ענק שהוא בעצם שרידיו של מבצר צלבני מהמאה ה-12. בניגוד למרבית השרידים הארכיאולוגיים הרבים שנשתמרו המבצר הזה השתמר בצורה מופלאה ולמעשה הוא המבצר השלם ביותר שהשתמר בישראל ואפשר לטייל בו וליהנות מתצפית מדהימה על כל האזור.

חוץ מזה מומלץ גם לבקר בגן הפסלים הצמוד שיש בו פסלים של הפסל המפורסם יגאל תומרקין.

אז טיילנו בכוכב הירדן ואחרי מנוחה קלה במנחמיה ירדנו לכיוון הכנרת, כאמור בעיקר בשביל להראות לילדים מה זו הכנרת וגם בשביל שאני אבדוק אם היא נשארה כמו שאני זוכר. ההלם שהכה אותנו כשראינו את חוף הרחצה היה עצום – מסביב צמחה לה צמחייה ענפה שהיינו צריכים לעבור דרכה כדי להצליח ולהגיע למקום שבו נוכל להתיישב.

השתשכשנו איזה שעה קלה בכנרת, הילדים ואני, וכשיצאנו חזרה לכיוון מנחמיה הקטן שאל אותי "נו אבא אז זו הכנרת?" עם עצב רב בעיניים הסתכלתי עליו ועניתי לו "לא חמוד, זה מה שנשאר מהכנרת. הכנרת שאני הכרתי הייתה גדולה ויפה יותר".