ים המלח נקודה!

בשנים האחרונות מנסה רשות המים לעורר את מודעות הציבור לכנרת ההולכת ומתייבשת. פרסומות ותשדירים רבים, חלקם בכיכוב סלבריטאים כאלה ואחרים, קוראים לנו לחסוך למען עתידה.

לצערי, ים המלח, מקווה מים לא פחות חשוב (אם כי לא בר שתיה) הולך ומתייבש אף הוא – אבל הוא לא זוכה לאותה רמת הפרגון מצד המשרדים הממשלתיים. אז תאמרו, נכון, אין לנו מה לעשות נגד ההתייבשות שלו – כי לא יורדים גשמים – אבל זה בכלל לא נכון, כי עיקר ההתייבשות שלו נובעת מניצול המינרלים שלו על ידי חברות שמוכרות תמרוקים בשמו.

אבל יש משהו שיותר מפריע לי מזה – וזה שלצד זה שהוא הולך ונעלם לנגד עינינו, ים המלח כבר לא זוכה לאותה התייחסות מצד התיירים. הישראלים, כלומר. כי מבחינת תיירות חוץ – זו עדיין אחת האטרקציות השוות, והוא אפילו מתמודד בימים אלה על הזכות להיות אחד משבעת פלאי תבל של הטבע. האמת היא שים המלח הוא באמת "ה" אטרקציה שלנו בישראל.

גם אני מכה על חטא, ומודה שבפעם האחרונה שפקדתי את שערי אחד מאותם בתי מלון רבים שפזורים לאורכו זה היה די מזמן, וכבר אז ראיתי מגמה הולכת ופוחתת של ישראלים שנהנים ממנו. ואלו שכן, היו דווקא ישראלים מהסוג היותר מכוער שלא הייתי רוצה להתקל בהם בחופשה. מהסוג שמוציא לנו שם רע בחו"ל, וכל מילה נוספת מיותרת.

ים המלח זה לא רק בבית המלון

אז אם זו הסיבה שבגללה אנשים רבים מעדיפים שלא להגיע לים המלח, חבל. כי באמת מדובר באחת מהאטרקציות היפות שיש לנו במדינה הקטנה שלנו, ולא בהכרח חייבים להתארח באחד מבתי המלון הלא הכי מפוארים בעליל. אפשר בכיף, למשל להתארח ביחידת אירוח (או צימר בעגה התיירותית) של אחד מהישובים הרבים שפזורים סביבו.

כן, לא רק עין גדי סמוך לים המלח, אלא גם ישובים כגון עין תמר וכמובן נווה זוהר – וגם כאלה  שמעט יותר רחוקים, כלומר חמש-עשר דקות נסיעה, כמו חצבה. ישובים מהסוג שבדרך כלל לא מבינים למה אנשים בחרו להתיישב בהם, אבל נהנים לנצל את הצימרים ויחידות האירוח של התושבים.

אני, באופן אישי, מעדיף אותם בכל יום נתון על פני בתי המלון האלה ולא רק בגלל סוג האוכלוסיה שפוקד את בתי המלון, או בגלל האינטימיות שמקבלים ביחידת אירוח לבד, אלא גם בגלל היחס האישי שלו זוכים בדרך כלל מבעל צימר כזה או אחר.

מגיעים לים המלח? בואו לבקר ביישוב עין תמר

אחד מהישובים האלה הוא, למשל, עין תמר שהזכרתי אותו קודם. זהו ישוב שיש בו פחות תושבים מאשר ברחוב התל אביבי העמוס לעייפה שבו אני גר וממנו אני כותב שורות אלה, המכיל שלושה צימרים מפנקים במתחם בשם "קסם בים המלח".

שלושת הצימרים שבו מתאימים גם לזוגות צעירים (או לא צעירים) שרוצים חופשה רומנטית וגם למשפחות שצריכות קצת יותר מרחב ומקום להלין בו את הילדים. הם חדשים, הכי חדש שאפשר לצפות לו, וכוללים את כל מה שצריך בשביל חופשה נהדרת – אבל מצד שני לא הכי מפוארים ככה שהם גם במחיר שווה לכל נפש. הרי בכל מקרה, ה-סיבה העיקרית שמגיעים לכאן היא ים המלח, ולא הצימר. אז למה לשלם הון תועפות?

אבל עין תמר לא לבד, כאמור. יש עוד לא מעט ישובים מסביב לים המלח, ומי שישקיע את מעט הדקות הנוספות בשביל לחפש אותם באינטרנט, או באתר תיירות ונופש כמו וויקנד, יוכל למצוא אחלה של דיל לחופשה הקרובה שלו בים המלח. ככה שעכשיו, אין לכם תירוצים, צאו לחופשה באיזור ים המלח, לפני שהוא מתייבש לנו סופית.