עבור רוב האנשים החרמון מתקשר עם חורף, שלג ותורות בלתי נגמרים. אולם החרמון הוא יעד אטרקטיבי לביקור דווקא בקיץ. בייחוד עתה, עם גל החום המטורף שמכה את ארצנו ללא רחם, בחרמון תמיד יהיה הרבה יותר נעים, אולי אפילו תזדקקו ללבוש חם.

מעבר לעניין מזג האוויר, המהווה את שיחת היום בשבועיים האחרונים, החרמון מעניק למבקריו תחושה של עולם אחר - במורדותיו העצים פזורים בדד ומפסגתו החשופה נשקף נוף נפלא.

מטיילים באזור הר חרמון

ביקור בחרמון מומלץ במיוחד לאותם חובבי טיולים מושבעים שאינם מוכנים לוותר על העניין גם כאשר מד המעלות עולה ועולה. אתר החרמון, המנוהל על יד נווה אטי"ב, פתוח למבקרים בכל עונת הקיץ. ממרומי הרכבל העליון ניתן להלך במסלול טיול קצר אל עבר תצפית נפלאה מאתר הקרוי "גבעות הקרב".

האזור מוגדר כשטח צבאי סגור ועל כן על פי רוב לא תוכלו לסייר שם ללא תיאום מראש או סיור מודרך. מטעם האתר יוצאים סיורים מודרכים בכל אחד מימות השבוע במשך חודש אוגוסט. הסיורים מועברים על ידי מדריכי רשות הטבע והגנים ופורשים בפני המטייל את יחודו של החרמון מבחינת אקלים וצמחייה ואת סיפורו המפורסם של הקרב על החרמון בסוף מלחמת יום הכיפורים.

הסיורים אינם בתשלום נוסף (למעט תשלום על הרכבל) והם מתקיימים בשעות 11:00 ו 13:00, יש להגיע כ- 20 דקות לפני הסיור שמתחיל מתחנת הרכבל העליון. העלייה והירידה ברכבל חווייתיים למדי, הירידה האיטית בנוף הקסום משרה אווירה של רוגע.

בכלל, ביקור בקיץ יקנה לכם תחושה של חרמון אחר מהחורף - נטול אנשים ומלא בקסם. בחרמון ובסביבותיו מסלולי טיול נוספים שאינם דורשים עליה ברכבל, כמו נחל גובתא, בירכת מן, הר סנאים ונוספים. לחלק מן המסלולים נידרש תיאום מול הצבא.

מדוושים – מסלולי טיול לרוכבי אופניים

החורף בשנים האחרונות אינו מיטיב עם החרמון ועם מתפרנסיו. כחלק מהניסיון למשוך מבקרים בקיץ, נפתחו לאחרונה מסלולי רכיבה לאופניים. המסלולים מוגדרים כדאון היל ואול מאונטיין, מי שזה לא אומר לו שום דבר כנראה שהוא לא בדיוק מצוי בעולם הרכיבה ועל כן רצוי שיימנע מרכיבה במסלולים אלו.

מדובר על מסלולים אתגריים למדי הדורשים רוכב מיומן, אופניים מקצועיות וציוד מיגון. הרוכבים רוכשים "בייק פס" - עולים ברכבל ויורדים באופניים.

קיראו על אפשרויות נוספות: טיולי משפחות

אוכלים – המלצות על כמה מסעדות טובות

בחרמון ובסביבותיו לא תמצאו אוכל מגוון למדי. מי שמחפש את החוויה האותנטית והמקומית יוכל למצוא שפע מסעדות בכפר מג'דל שמס.

המסעדות מגישות ממיטב האוכל הדרוזי. רוב המסעדות ריקות למדי מה שבאופן מפתיע לא מונע מהאוכל להיות בדרך כלל טרי וטעים. בכפר מסעדה יש את מסעדת "נידאל" המגישה אוכל דומה ומפוצצת באנשים.

לנים – צימרים מומלצים באזור חרמון

אז אחרי יום מעייף ועמוס בחוויות מומלץ שלא לרדת הרבה בירידות התלולות היורדות מן החרמון. נסיעה קצרה תוליך אותכם ליישוב הציורי נווה אטי"ב, שם תפגשו במתחם צימרים ציוריים בשם "אביב". בצימרים תמצאו סוויטות מרווחות המיועדות למשפחות או זוגות. מסביב לסוויטות חצר מטופחת אשר בתוכה סאונה וג'קוזי מרווח.

בקרו באתר WeekEnd ומיצאו המלצות על: צימרים בחרמון