נגב? ערבה? איזור הדרום? אטרקציות מומלצות

אני מוכן להתערב שאם תשאלו את החברים שלכם לאיפה הם נסעו לטייל בפעם האחרונה שהם יצאו לחופשה אז רובם המוחלט יענה שם של מקום כלשהו בצפון.

לא משנה אם זה הגליל המערבי או התחתון, אם זה רמת הגולן או בכלל עמק הירדן – כל עוד זה צפונית לזכרון יעקב. שגם היא בכלל נחשבת יעד אטרקטיבי לטיול בצפון.

אבל בשנים האחרונות התחיל להתעורר טרנד חדש, שעדיין מנסה לגבש לעצמו זהות, של תיירות לדרום.

פתאום כל מיני אטרקציות צצו להן בנגב ובערבה, אנשים התחילו לבנות שם צימרים מיוחדים, וגם משרד התיירות לקח על עצמו לנסות לדחוף את זה חזק עם פרסומות וסיוע כלכלי – לפסטיבלים ולבעלי צימרים. אז איך זה שפספסתם את זה אתם שואלים? הכל שאלה של מודעות.

אטרקציות?יאללה לדרום

בשביל רובנו דרום זה ממש לא מתקשר אסוציאטיבית עם חופשה. אולי ים המלח או אילת, אבל בטח שלא הנגב והערבה. וחבל. ממש חבל, כי יש מלא מה לעשות שם.

כולם יוצאים לחופשה בצפון. הגליל המערבי, הגליל העליון וגם רמת הגולן. פלא שיש שם עשרות ישובים עם מאות צימרים, שכל אחד מהם מנסה להיות יותר מקורי ומיוחד מהשכן שלו?

טוב, כמעט כולם, כי בשנים האחרונות התחיל טרנד נחמד, שעדיין בחיתוליו, לטייל בדרום. תאמינו או לא, אבל הטרנד הזה גרם לפריחה מחודשת של כל ענף התיירות בנגב ובערבה וגם שם נבנו לא מעט צימרים ויחידות אירוח שהם מיוחדים ושווים לא פחות מאחיהם הצפוניים.

אבל מה עושים בנגב? שאלה מצויינת, עם לא מעט תשובות. הנה כמה מהן.

חול וחול ואין מה לאכול

חידה: מה הדבר שיש הכי הרבה ממנו בדרום? חול כמובן! כל מקום ומה שהטבע נתן לו, ולמה לא להסתכל על החול ועל הדיונות כעל יתרון משמעותי שיש לדרום? לא רק ילדים אוהבים להתפלש בחול אלא תתפלאו גם אתם תתאהבו בנוף המדברי המיוחד הזה.

יש לא מעט בעלי חיים וצמחים שהם מיוחדים למדבר של הערבה, כאלה שהצליחו לשרוד למרות ואף על פי המחסור המשמעותי במים.

אז קחו לכם איזה מדריך טיולים וצאו לדרך, וזה לא יהיה קשה במיוחד למצוא בדרום כי כמעט כל מי שגר באיזה ישוב בערבה מגדיר את עצמו כ"מומחה מדבר". אני מבטיח לכם שתלמדו הרבה דברים שלא ידעתם קודם על המדבר.

להשתכן בחוות בודדים

עוד דבר מדהים שיש הרבה ממנו במדבר ובערבה זה שקט. קחו כל תל אביבי ממוצע ושימו אותו בלב המדבר והוא לא קולט איפה נעלם לו כל הרעש. אז לפני לא הרבה שנים קמו יזמים צעירים והחליטו להפוך את השקט הזה לאורח החיים שלהם. אנשים מהמרכז, שחיו חיי רעש וצלצולים עזבו, בעידוד הממשלה כמובן, והקימו חוות בודדים לאורך "דרך הבשמים".

ככה אנחנו קיבלנו צימרים יוקרתיים פירסט קלאס, כל אחד מיוחד בפני עצמו עם התוספות הייחודיות לו. תוכלו למצוא חווה אקולוגית שיחידות האירוח שלה עשויות מחומרים טבעיים בלבד, חוות שמגדלות כרמים ומייצרות יינות משובחים או לחילופין צאן וגבינות, וגם כמה בעלות לוקסוס יוקרתי למדי.

וגם לחפש ציפורים נודדות

לסיום, בעונות המעבר מאוד מומלץ להגיע לערבה – מקום שחובבי צפרות כבר סימנו מזמן על המפה שלהם. יש כאן לא מעט מצפורים – מעין תחנות צפיה בציפורים נודדות, שבעונות האלה עושות את דרכן בלהקות ענק אל עבר אזורים חמים יותר, ובדרך עוברות בישראל.

אם יתמזל מזלכם ותהיו מספיק סבלניים תחזו במחזות עוצרי נשימה של להקות באמת ענקיות (מאות ואולי אלפים) של ציפורים שעפות כטייסת משובחת לעבר מקום טוב יותר.

קיראו עוד: מצפה רמון מחכה לכם...ועוד אפשרויות נופש באילת למי שאוהב את העיר.